Monitoriaus kalibravimas

Kam reikalingas monitoriaus kalibravimas?

Nufotografavote gražių vaizdelių, suredagavote juos kompiuteryje. Tačiau gavę atspausdintas nuotraukas buvote nemaloniai nustebinti raudonais, o gal net žalsvais veidais?

Monitoriaus kalibravimas

Kodėl jūsų monitorius rodė gražias spalvas, o atspausdintos nuotraukos išėjo blankios ir kitų atspalvių? Greičiausiai todėl, kad jūsų monitorius rodo neteisingas spalvas. Kad spalvos monitoriuje ir atspausdintoje nuotraukoje nesiskirtų, reikalingas monitoriaus kalibravimas. Tie, kas naudoja tik elektronines nuotraukas ir žiūri jas tik tame pačiame monitoriuje, gali išsiversti ir su nekalibruotu monitoriumi ar sukalbruodami monitorių pasitelkiant nesudėtingas priemones. Pavyzdžiui Windows 10 monitoriaus kalibravimo įrankį. Aišku, atspalviai tokiu atveju nebus tikslūs ir skirsis nuo tikrų. Bet jau gali būti arčiau tikslo.

Monitoriaus kalibravimas

Monitoriaus kalibravimas yra būtinas tiems, kas dirba su spalvomis. Kalbu apie profesionalius fotografus, dizainerius. Monitoriaus kalibravimui naudojami įvairūs prietaisai – spektrofotometrai ir kolorimetrai.  Juos prijungus ir naudojant specialią programinę įrangą atliekami matavimai. Pagal gautus rezultatus suformuojamas spalvinis monitoriaus profilis.

Kolorimetras X-rite i1Display Pro

Neseniai iš Jungtinės Karalystės man parvežė profesionalų kolorimetrą x-rite i1Display Pro. Jis tobulesnis ir greičiau bei tiksliau matuoja už kito gamintojo kolorimetrą Spyder5 pro. Kad tiksliai sukalibruoti, reikia turėti žinių apie kalibravimo procesą, jo paskirtį, nustatymų reikšmes.

Spektrometras X-rite display pro

Programinėje įrangoje galimi du pradiniai pasirinkimai – Basic ir Advanced. Baziniame daugelis nustatymų yra pagal nutylėjimą. Tikslesnis profilis gaunamas kalibruojant pagerintu (Advanced) būdu. Iš pradžių pasirenkamas monitoriaus tipas – White LED, OLED, RGB LED ir t.t. Pasirenkamas norimas monitoriaus šviesumas (fotografams reiktų rinktis tarp 100 ir 120 cd/kv.m. Nustatomi gama rodikliai ( standartiškai 2,2), kontrasto lygis (daugeliu atveju pakanka nustatyto – Native), pasirenkama norima būsimo profilio versija – 2 arba 4 (kai kurie šaltiniai rekomenduoja 2 versiją dėl geresnio suderinamumo).  Po to pasirenkama spalvų lentelė (fotografams reiktų rinktis  didesniąją – Large). Siūloma pasirinkti automatinę displėjaus kontrolę arba rankinę. Aš renkuosi rankinę ir pagal išmatuotas reikšmes suderinu savo monitoriaus šviesumo, raudonos, žalios, mėlynos (RGB) balansą monitoriaus mygtukų pagalba). Pas ką monitorius neturi šių reguliavimų, turėtų rinktis automatinį reguliavimą. Paruošiamas prietaisas. Jo pagalba išmatuojamas aplinkos apšviestumas. Tada prietaisas kabinamas ant monitoriaus ir pradedami matavimai. Tuo metu monitorius keičia spalvas. Pabaigus matavimus išsaugomas gautas spalvinio monitoriaus profilio failas su *.icc plėtiniu.

Teisingai sukalibruotas monitorius rodys tokias pačias spalvas, kaip ir fotoatelje atspausdintų nuotraukų. Jei nuotraukas spausdinate savo spausdintuvu, turėtumėte sukalibruoti ir spausdintuvą. Kolorimetro X-rite i1Display Pro pagalba galima sukalibruoti ir mobiliuosius prietaisus bei projektorius.